تبلیغات
جهان هولوگرافیک - کیهان همچون هولوگرام
 
جهان هولوگرافیک
 
 
چهارشنبه 24 شهریور 1389 :: نویسنده : علیرضا وحیدی نیا
 


باعث حیرت و شگفتی است که چگونه بوهم توانسته خود را از بند قالبهای سفت و سخت مشروط شدگی علمی برهاند و با اندیشه ای کاملا تازه و عالمگیر تنها بماند، اندیشه ای که هم برخوردار از انسجام درونی و هم قدرت منطقی جهت تبیین پدیده های گوناگون و وسیع حاصل از تجربه ی فیزیکی و آن هم از دیدگاهی کاملا غیر منتظره... نظریه ی وی چنان از منظز شهودی اقناع کننده است که بسیاری پنداشته اند که جهان بهتر است همان باشد که بوهم توضیح می دهد حتی اگر واقعا آن نباشد.


 «جان پی. بریگز و اف دیوید پیت» (از کتاب جهان آینه ای)

   راهی که بوهم را به این اعتقاد کشاند که جهان دارای ساختاری همچون هولوگرام است ، بواقع در مبحث  ماده و در جهان ذرات زیر اتمی شکل گرفت. یکی از کشفیات فیزیکدان ها این بود که الکترون قادر است هم به صورت ذره و هم به صورت موج نمود کند. اگر الکترونی را به سوی صفحه ی تلویزیون پرتاب کنیم ، یک ذره نورانی پدیدار میشود که از اصابت الکترون به مواد فسفریکه پشت شیشه ی صفحه ی تلوزیون فرا گرفته بهوجود آمده است. نقطه ی حاصل از اصابت الکترون بروشنی سویه ی ذره بودن ماهیت آن را آشکار می سازد. اما این تنها شکلی نیست که الکترون قادر است به خود بگیرد. چه ، الکترون در عین حال میتواند به توده ی ابری موهوم از انرژی بدل شود و چنان عمل کند که انگار موجی است گشوده در فضا. هر گاه الکترون به صورت موج نمود پیدا کند، کاری می کند که از هیچ ذره ای بر نمی آید. مثلا:اگر به مانعی که دو شکاف دارد بربخورد ، می تواند همزمان از هر دو شکاف عبور کند.
امروزه فیزیکدان ها معتقدند که پدیده ی زیر اتمی نمی باید تنها به عنوان موج یا ذره طبقه بندی کرد ، بلکه باید به عنوان چیز هایی در نظر گرفت که همواره به نوعی قادرند هر دو باشند. این چیز ها «کوانتا» نام دارد و فیزیکدان ها معتقدند که کوانتا در حکم ماده ی اولیه ای است که کل جهان از آن به وجود آمده است. شاید اعجاب آور تر این باشد (و همه ی شواهد و مدارک مؤید آن است)که کوانتا (کوانتوم ها) تنها زمانی به صورت ذره نمود پیدا میکنند که ما به آنها نگاه کنیم و یا لمسشان کنیم. شواهد نشان می دهد که وقتی ما به الکترون نگاه نمی کنیم همواره به صورت موج است.
 بوهم بر این باور است که ذرات زیر اتمی همان طور به هم متصل اند که تصویر یک ماهی بر دو صفحه تلویزیون. گرچه ذراتی چون الکترونها ظاهراً از یکدیگر جدا هستند ، درسطح عمیق تر واقعیت (سطحی شبیه به مخزن آب ) بواقع در حکم وجوه مختلف یک وحدت عمیق کیهانی اند.و هر چیز در دانیای ما ویژگی کل جهان را در بر دارد.

(جهان هولوگرافیک/مایکل تالبوت)
نوع مطلب : جهان هولوگرافیک، 
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علیرضا وحیدی نیا
نظرسنجی
کیفیت مطالب
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :