تبلیغات
جهان هولوگرافیک - برخورد پریبرام با بوهم
 
جهان هولوگرافیک
 
 
چهارشنبه 24 شهریور 1389 :: نویسنده : علیرضا وحیدی نیا
تا سال 1970 برای پریبرام آن قدر مدرک و دلیل جمع شده بود که او را متقاعد کند نظریه اش درست است.افزون بر آن-او در آزمون ایده هایش در آزمایشگاه به کشف این نکته نایل آمد که سلول های واحد عصبی در  مغز تنها به یک رشته فرکانس های محدود و انتخاب شده جواب می دهند-کشفی که نتایج بدست آمده را کاملا تایید می کرد. با این حال پرسشی که پریبرام آزار می داد این بود که اگر در مغز ما تصویر واقعیت اصلا تصویر نیست و یک هولوگرام است
این هولوگرام چه چیزی است؟ مشکل قضیه در این است که انگار از عذه ای که دور میزی نشسته اند عکس پولوراید بگیریم و وقتی آن را ظاهر کردیم ببینیم که به جای افراد تودهی ابری مبهم از الگو های تداخلی جمع شده است.
پریبرام به این نکته پی برد که اگر الگوی هولوگرافیک مغز را تا نتایج منطقی اش دنبال کنیم- در به روی ایناحتمال گشوده این کث واقعیت عینی جهان بیرون (کوهستان ها.درختان سرو.چراغ های روی میزو...) ممکن است اصلاوجود نداشته باشند یا دست کم آن گونه که ما معتقدیم وجود نداشته باشد.با این فکر پریبرام در بحر حیرت فرو می رود و چنین می اندیشد که آیا واقعا ممکن است آن چه عارفان بزرگ که در طول قرن ها گفته اند حقیقت داشته باشند که واقعیت همان «maya » است.یعنی همان توهم و آن چه در عالم خارج است بواقع سمفونی پر طنین اشکال موج گونه-یعنی قلمروی فرکانس هایی است که تنها پس از آنکه به ساحت حواس ما وارد شدند به جهانی که ما می شناسیم تغییر شکل می دهند؟
پریبرام سپس فهمید که راه حل مورد نظر ممکن است خارج از قلمرو فعالیت وی باشد. و به قصدمشورت به سراغ پسرش که فیزیکدان بود رفت.وی نیز به او پیشنهاد کرد که به کار های فیزیکدانی به نام «دیوید بوهم» نگاهی بیندازد. وقتی به کار های بوهم نظر انداخت مثل برق گرفته ها شد.او نه تنها پاسخ پرسش خود رایافته بود بلکه دریافت که کل جهان به گفته ی بوهم خود یک هولوگرام است.

(جهان هولوگرافیک/مایکل تالبوت)
نوع مطلب : جهان هولوگرافیک، 
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علیرضا وحیدی نیا
نظرسنجی
کیفیت مطالب
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :