تبلیغات
جهان هولوگرافیک - نظریه ی هولوگرافیک بودن جهان
 
جهان هولوگرافیک
 
 
سه شنبه 23 شهریور 1389 :: نویسنده : علیرضا وحیدی نیا
جهان هولوگرافیك آن جهانی است كه هر قطعه كوچك و هر ذره آن قطعه ، تمام ویژگیها و اطلاعات كل را در بر دارد ، یعنی تمامی محتوای كل در هر جز نیز مستتر است .این به واقع خصلت مغز ماست كه ساختاری هولوگرافیك دارد، و خاطره ، درد و تجربه و برخی چیزهای دیگر را نه تنها در مغز كه در هر ذره كوچك آن نیز نگهداری می‌كند .نیز همین خصلت كلی این جهان ماست كه جهانی هولوگرافیك است... 

"در سال 1982 یك تیم تحقیقاتی از دانشگاه پاریس به سرپرستی الین اسپكت طی آزمایشی مشاهده كرد كه تحت شرایط خاصی امكان برقراری ارتباط از نوع آنی بین ذرات زیر اتمی مثل الكترونها وجود دارد. ارتباطی كه به مكان این ذرات و مقدار فاصله بین آنها وابسته نیست. بعبارت دیگر صرف نظر از اینكه آنها 10 متر یا 10سال نوری از یكدیگر فاصله داشته باشند، در هر آن از وضعیت یكدیگر مطلع‌اند.

مشكل جدی این آزمایش، تناقض نتیجه آن با اصل انشتین است. چرا كه برقراری ارتباط آنی به معنای ارتباط با سرعتی بیش از سرعت نور و شكستن سد زمان می باشد. این چالش دانشمندان را بر آن داشت تا با بررسی موضوع به نتایج جالب توجهی دست یابند. از جمله این دانشمندان دیوید بوهم از دانشگاه لندن است. وی از آزمایش اسپكت به این نتیجه رسید كه جهان ما مانند یك هولوگرام غول پیكر است.

پیش از پرداختن به نظریه بوهم لازم است كمی درباره هولوگرام صحبت كنیم. ( لطفاً هولوگرام را با برچسبهای تجاری كه برای اثبات اصلی بودن كالا روی آن می چسبانند اشتباه نگیرید) فرض كنید یكی از دوستان شما كه دانشجوی فیزیك است شما را برای دیدن یك آزمایش جالب به آزمایشگاه دانشگاه دعوت می كند. او دستگاهی ر ا روشن می كند و شما پیش روی خود سیب زیبایی را می بینید كه تا قبل از روشن شدن دستگاه وجود نداشت اما اكنون به مانند یك مجسمه واقعی جلوی شما قرار دارد و شما می توانید از هر زاویه ای به این تصویر سه بعدی نگاه كنید. این یك هولوگرام است: تصویری سه بعدی كه به كمك لیزر ایجاد می شود. برای تهیه این تصویر ابتدا باید الگوی تداخل امواج دو اشعه لیزر تابیده شده و منعكس شده از شیء اصلی را بر روی فیلم مخصوصی ضبط كرد و سپس فیلم را در معرض اشعه سومی قرار داد تا تصویر سه بعدی زیبایی از شیی را مشاهده نمود.

هولوگرام خاصیتهای جالبی دارد: مثلاً اگر فیلم آن راچند قسمت كنیم و دوباره به تکه های فیلم اشعه لیزر بتابانیم، فكر می كنید چه تصویری تشكیل می شود؟ یك تصویر كامل از همان سیب ولی کمرنگ تر ! در واقع هر چه هولوگرام را به قطعات كوچكتری تقسیم كنیم، هر یك از قطعات تصویر كوچكی از كل شیء را به همراه خواهند داشت.

این خاصیت هولوگرام دیدگاه جدیدی را در علم مطرح ساخت: طبیعت «كل در جزء». به عبارت دیگر هولوگرام به ما می آموزد كه در جهان چیزهایی وجود دارند كه نمی‌توان با كالبد شكافی و تجزیه كردن آنها به قطعات كوچكتر آنها را شناخت. چرا كه با این كار تنها به كل‌های كوچكتری از آنها دست می یابیم و نه به اجزاء قابل شناخت آنها. ...

بوهم تنها محققی نبوده است كه شواهدی برای هولوگرافیك بودن جهان یافت. كارل پریبرام، نوروفیزیولوژیستی از دانشگاه استنفورد نیز در تحقیقاتش بر مغز انسان به قبول نظریه هولوگرافیك بودن واقعیت ترغیب شد. او بدنبال پاسخ این سؤال كه خاطرات و محفوظات ذهنی در كجا ذخیره‌سازی می شوند به این سمت كشیده شد. مطالعات فراوانی در این زمینه نشانگر آن بود كه خاطرات بجای آنكه در یك محل خاص از مغز قرار گیرند در كل آن پخش می‌شوند. كارل لشلی در یك سلسله آزمایشات در دهه 1920 به این نتیجه رسیده بود كه هیچ بخشی در مغز موش وجود ندارد كه با جداسازی آن بتوان، خاطرات و آموخته‌های موش را بطور كامل از او گرفت. مشكل این بود كه در آن زمان كسی نمی‌توانست طبیعت عجیب «كل در جزء» را برای فرایند ذخیره‌سازی حافظه بیان نماید تا اینكه پریبرام در دهة 1960 با مفهوم هولوگرافی آشنا شد و به این نتیجه رسید كه محفوظات انسان در سلولهای عصبی كدبندی نمی‌شوند بلكه كدبندی آنها در الگوی ایمپالسها و پیغامهای تبادل شونده بین عصبها صورت میگیرد. این الگوها به طریقی مشابه همان روشی كه الگوهای تداخلی نور لیزر بر یك قطعه فیلم هولوگرافی نقش می بندند، از كل مغز استفاده می‌كنند."

"...جهان نوعی هولوگرام غول پیکر است، یعنی جهان ما و هرچه در آن است همگی فقط تصاویر شبح وار، یا فرافکنش هایی (projection) از سطح واقعیتی است چنان دور از واقعیت خاص ما، که تقریباً ورای مکان و زمان قرار می گیرد. این نظر دانشمندان شاید بتوان گفت تلاشی است در راستای نظریه افلاطون چرا که افلاطون هم بر این باور بود که هرچه در پیرامون ماست، تصویر و سایه یی از آن کل است که در ورای واقعیت پیرامونی قرار دارد و هیچ شناختی نمی توان نسبت به آن کسب کرد و شاید نیز بتوان شیء فی نفسه کانت را با آن مقایسه کرد. با توجه به نظریه هولوگرافیک جهان نه تنها واقعیت آشنای ما را در بر می گیرد، بلکه می تواند پدیده های حیرت آوری همچون تله پاتی، نیروهای فراطبیعی انسان، وحدت کیهانی، درمان های معجزه آسا و... را نیز توضیح دهد. نکته دیگری که در مورد جهان هولوگرافیک می توان گفت این است که هر قطعه کوچک و هر ذره آن تمام ویژگی ها و اطلاعات کل را در بر دارد، یعنی تمامی محتوای کل در هر ذره موجود و مستتر است. ایده اصلی جهان هولوگرافیک برای دو تن از متفکران برجسته جهان است، اولی دیوید بوهم فیزیکدان دانشگاه لنئن و هوادار اینشتین و مهمترین فیزیکدان کوانتوم و دیگری کارل پریبرام متخصص فیزیولوژی اعصاب از دانشگاه استنفورد و نویسنده کتاب درسی فیزیولوژی اعصاب به نام زبان های مغز."

"از آنجا که وجه عمیق واقعیت موجود جهان ما امواج و ذرات متحرک لامکان ‏‎ و ‌فرکانسهای بی‌شماری است که در هر لحظه هرجا هستند، که هم موج‌اند و هم ‏‎ ذره‌، و تمام جهان ما، کهکشانهای ما و حتی فضاهای خالی ما را احاطه کرده‌اند،‌‏‎ این جهانی است که در آن سنگ وکوه و خاک و آب دارای شعورند و می‌توانند ‏‎ آگاهانه به امواج یا ذرات ساطع‌شده از ذهن ما پاسخ دهند‌. و از طرفی ‏آگاهی‏‎ انسانی نیز علاوه بر موج می‌تواند خاصیت ذره داشته باشد و طبق قانون لامکان ‏‎ ذرات زیراتمی‌، می‌تواند هر لحظه هرجا باشد. جنبش فراروانـی (‌کـه برگردان‎ خو‌بی برای واژه ‏psychokinesis‏ نیست‌) ، یا متحرک ساختن اشیا از راه دور، که ‏‎ بخوبی در ایده همبستگی ماهوی جا می‌گرد، همر‌اه با طوماری از اعمال و کردار ‏‎ فراطبیعی ؛همه را در آن مفهوم اساسی تئوری بوهم ‏‎ مبنی بر ایده «‌همبستـگی ماهوی همه چیزها»‌، به خوبی می‌گنجد…."

" طبق نظریه ی هولوگرافیک تمام موجودات جهان از یک هم بستگی ماهوی برخوردارند که این هم بستگی در لایه   اصیل نظم (نظم مستتر) برقرار است و در واقع آن چیزی که ما از آن به عنوان نظم در جهان نام می بریم چیزی نیست جز نظم نامستتر؛ در عالم رویا ما وارد آن نظم مستتر می شویم و هر یک در حد توان خود در آن دست به برقراری ارتباط می زنیم که با توجه به اینکه در نظم مستتر از هم بستگی با بقیه ی جهان برخورداریم عجیب نیست که خود را در ارتباط های گاه عجیب می بینیم.هر وقت هم سایشی بین دو جهان موازی بوجود بیاید لایه های حقیقت با هم برخورد می کنند و این پدیده ایست که از آن با عنوان الهام یاد می کنیم..."

(جهان هولوگرافیک/مایکل تالبوت)

نوع مطلب : جهان هولوگرافیک، 
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علیرضا وحیدی نیا
نظرسنجی
کیفیت مطالب
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :